امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
اختلافات شخصی که کشور را شوکه کرد؛

رونمایی از جعبه سیاهِ «جمعه سیاه» لنگرود

اختصاصی کاسپین – با دستگیری متهم اصلی پرونده آتش سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود، واقعه ننگین «جمعه سیاه» در لنگرود وارد فاز جدیدی شد.

آژانس خبری کاسپین – بهرام قربانپور: پس از بازنشر وقوع آتش سوزی مرگبار یک کمپ ترک اعتیاد در لنگرود و فوت تعدادی از بیماران این کمپ، واکنش ها نسبت به این حادثه به آن سوی مرزها رسید.

عمق این فاجعه هولناک به قدری بود که رئیس قوه قضائیه دستور ویژه برای رسیدگی به این پرونده را داد و در همان ابتدای امر دو نفر از مسئولین این مرکز دستگیر شدند.

این ماجرای تلخ و تاسف بار در لنگرود گیلان، پای «احمد وحیدی» وزیر کشور را به این استان کشاند و وزیر کشور پس از بازدید از محل وقوع حادثه و دیدار با بازماندگان این حادثه ضمن دلجویی و ابراز تسلیت، قول پیگیری موضوع تا حصول نتیجه را داد و پس از آن هم اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس برای بررسی دقیق تر ماجرا وارد گیلان شدند.

«اسدالله عباسی» استاندار گیلان هم که در لحظات آغازین این حادثه وارد لنگرود شده بود دستورات لازم را نسبت به عارضه یابی و شناسایی علل و عوامل حادثه مرگبار لنگرود داد.

نیروی انتظامی، دادگستری، هلال احمر، علوم پزشکی و سایر دستگاه ها همه پای کار آمدند و  ضمن بررسی میدانی مساله، نسبت به کاهش آلام و دردهای بازماندگان و همچنین تسریع در بهبودی مصدومان اقدام کردند.

همه بازرسی ها و بررسی ها برای کشف سرنخی از علل و عوامل آتش سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود ادامه پیدا کرد تا اینکه فرمانده انتظامی گیلان، جعبه سیاهِ «جمعه سیاه» لنگرود را رونمایی کرد.

 

آتش سوزی لنگرود عمدی بوده است

«سردار عزیزالله ملکی» فرمانده انتظامی گیلان از دستگیری متهم اصلی آتش سوزی عمدی کمپ ترک اعتیاد شهرستان لنگرود در حین فرار از استان در شهرستان رودبار خبر داد و گفت: متهم در تحقیقات اولیه با توجه به دلایل و مستندات پلیس به بزه انتسابی خود اعتراف کرد.

وی با بیان اینکه متهم ۲۸ساله این جنایت هولناک، در اعترافات اولیه خود عنوان کرد که حوالی ساعت ۵ بامداد روز حادثه با بنزینی که از قبل تهیه کرده بود از دیوار پشت کمپ وارد ساختمان شد و اقدام به آتش زدن ساختمان کمپ کرد، افزود: متهم در اعترافات خود علت آتش زدن کمپ را اختلافات شخصی با مالک کمپ ترک اعتیاد اعلام کرده است.

بخاری کانون حریق نبود

«سید مهدی فلاح میری» دادستان مرکز استان گیلان با اشاره به اینکه از دقایق اولیه حادثه آتش سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود و حسب تاکیدهای جدی رئیس قوه قضاییه و رئیس کل دادگستری استان در صحنه؛ تحقیقات همه جانبه شبانه‌روزی در دستور کار دستگاه قضایی استان قرار گرفت، اظهار کرد: دستور داده شد تحقیقات جامع از مجروحین در بیمارستان توسط بازپرس انجام گرفته و همچنین دوربین‌های مدار بسته توسط ضابطین مورد بازبینی دقیق فنی قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه پس از انجام تحقیقات گسترده مشخص شد کانون حریق در محلی غیر از محل قرار گرفتن بخاری بوده است، افزود: به لحاظ شعله‌ور شدن آتش، عمدی بودن موضوع متصور شد و متعاقبا با ارجاع موضوع به کارشناس رسمی آتش‌نشانی با بررسی صحنه و رویت فیلم عمدی بودن حادثه تایید شد.

دادستان مرکز استان گیلان با بیان اینکه پس از وصول نظر کارشناس و تحقیقات معموله اقدامات شناسایی هر چه سریع‌تر انجام شد، گفت: تحقیقات توسط ضابطین دادگستری به طور مفصل و دقیق طی چند روز انجام شد.

فلاح میری با بیان اینکه پس از تحقیقات توسط ضابطین دادگستری، فرد مجرم که فردی ۲۸ساله است امروز در هنگام خروج از استان و در شهرستان رودبار شناسایی و دستگیر شد، اضافه کرد: فرد شناسایی‌شده در تحقیقات اولیه پس از مواجه‌شدن با ادله موجود به جرم ارتکابی اقرار کرده است.

وی با بیان اینکه این فرد از کسانی بوده که در این کمپ بستری بوده و ۲ هفته قبل از این، کمپ را ترک کرده بود، افزود: متهم بازداشت‌شده مدعی است به دلیل خصومت شخصی و ادعای سختگیری عوامل مرکز، دست به این اقدام زده است.


کد خبر: 21328

دیدگاهتان را بنویسید