امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
گیلان تنها مرکز بازسازی ذخایر «سوف» شمال کشور را دارد؛

رهاسازی ۴ میلیون بچه «سوف» در پهنه آبی گیلان

اختصاصی کاسپین - مدیرکل شیلات گیلان از رهاسازی ۴ میلیون بچه «سوف» در پهنه آبی این استان خبر داد و گفت: مرکز بازسازی ذخایر سیاهکل تنها مرکز تکثیر ماهیان سوف در شمال کشور است

کوروش خلیلی در گفتگو با خبرنگار کاسپین اظهار کرد:گیلان در حوزه شیلات و آبزی پروری از استان های پیش رو در کشور است.

وی با اشاره به پرورش ماهیان سوف در گیلان و استعدادهای این استان در پرورش این نوع آبزی موثر، افزود: مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان سوف و تاسماهیان در معرض خطر دریای خزرِ «شادروان یوسف‌پور سیاهکل»، از سال ۶۴ فعالیت خود را برای تولید انواع بچه ماهیان سفید، سوف و خاویاری در مساحت ۲۷۰ هکتار شروع کرده و سالیانه میلیون‌ها قطعه بچه ماهی حاصل از تکثیر انجام شده را در رودخانه‌های منتهی به حوزه آبریز خزر در سطح استان رهاسازی می‌کند.

مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به اهمیت مرکز ذخایر ماهیان سوف سیاهکل، بیان کرد:  این مرکز در روستای تنابندان سیاهکل در شرق گیلان واقع شده و در جهت افزایش توانمندی‌های مرکز توسعه، ساختارهای مورد نیاز مبنی بر تجهیز و مکانیزاسیون تاسیسات برای بهره‌برداری بهینه و بهبود کیفیت آب تحت عنوان سیستم‌های نیمه مداربسته برای نگهداری و ارتقاء توان زیستی مولدین موجود پیش‌بینی شده و برای اجرا به عنوان یک پروژه در دستور کار مرکز سیاهکل قرار دارد.

به گفته خلیلی، فعالیت این مرکز در جهت حفظ ذخایر آبزیان دریای خزر برای نسل‌های آینده صورت پذیرفته و با این عمل جبران برداشت صید از دریا نیز تا حدود زیادی محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه مرکز بازسازی ذخایر سیاهکل تنها مرکز تکثیر ماهیان سوف در شمال کشور است،  افزود: به همت این مرکز در سال جاری حدود چهار میلیون قطعه بچه ماهی سوف در رودخانه‌ها و تالاب‌های مستعد استان رهاسازی شده است.

مدیرکل شیلات گیلان از افزایش سه برابری راهسازی بچه ماهیان سوف در سال اتی خبر داد و اضافه کرد:  با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، پیش‌بینی می‌شود این میزان رهاکرد برای سال آینده تا سه برابر افزایش پیدا کند.

خلیلی با بیان اینکه در بخش تکثیر ماهی سفید نیز با تامین مولدین مورد نیاز از رودخانه‌های سفیدرود و خشک‌رود در رودسر ۶۰ میلیون قطعه بچه ماهی سفید تولید شده است، گفت: این بچه ماهی‌ها در رودخانه‌های مختلف از جمله سفیدرود، چمخاله لنگرود، لله رود رودسر، کیارود، خشکرود، کیارود همچنین میان دره رود چابکسر رهاسازی شده است.

وی همچنین درخصوص ماهیان خاویاری تاکید کرد: در زمینه تولید و تکثیر ماهیان خاویاری نیز براساس مولدین موجود و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تکثیر برای گونه‌های فیل ماهی، اوزون برون همچنین قره برون در دست انجام بوده که با تکامل رشد این مولدین در مدت زمانی که تا پایان سال پیش‌بینی شده، نسبت به تولید و تکثیر بچه ماهی‌های این گونه‌های ارزشمند اقدام خواهد شد.


کد خبر: 19677

دیدگاهتان را بنویسید