امروز: ۱۴۰۳/۰۵/۰۳

فریاد باکلان ها بلند شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به رهاسازی قوی فریادکش و باکلان بزرگ در یکی از زیستگاه‌های طبیعی استان گفت: در سال جاری هیچ‌گونه مجوزی برای شکار پرندگان یا حیات وحش از سوی این سازمان صادر نشده و در صورت مشاهده، با متخلفان برخورد می‌شود.

به گزارش کاسپین حمزه عشوری مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان  در این اداره کل با اشاره به رهاسازی چند پرده در محیط زیست اظهار کرد: دو قطعه پرنده حفاظت شده شامل قوی فریادکش و باکلان بزرگ‌ که توسط دوستداران طبیعت به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل داده شده بود ، پس از تیمار و آماده‌سازی در یکی از تالاب‌های استان رهاسازی شد.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون، شکار و صید هر گونه شکار و یا زنده‌گیری حیات وحش از جمله پرندگان وحشی جرم بوده و قانون‌گذار برای آن مجازات تعیین کرده است، از دوست‌داران محیط زیست و حیات وحش درخواست کرد تا در صورت مشاهده هر گونه تخلف در حوزه شکار و صید، موارد را به نزدیک‌ترین اداره حفاظت محیط زیست و پاسگاه محیط‌بانی گزارش دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه دوستداران حیات وحش و محیط بانان به صورت شبانه‌روزی با حضور در مناطق تحت مدیریت و تالاب ها و آبگیرهای استان گیلان، امر حفاظت از  قوها و سایر پرندگان مهاجر زمستان گذران را تا پایان فصل مهاجرت و  برگشت برعهده دارند، تصریح کرد: این پرندگان از کلینیک بازپروری حیات وحش در پارک طبیعت پردیسان تهران که زیر نظر مرکز مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست کشور قرار دارد پس از تیمار و اطمینان از سلامتی به استان گیلان جهت رها سازی به زیستگاه طبیعی شان انتقال داده شد، افزود:

عشوری با بیان اینکه تالاب‌های استان گیلان مهم‌ترین زیستگاه زمستان‌گذرانی قوهای فریادکش در کشور هستند، افزود: استان گیلان همه‌ساله بخشی از جمعیت اصلی قوهای فریادکش حوزه خزر را، پذیرا است و قوها و غازها با پناه آوردن به شبکه‌ای از مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان، با آرامش زمستان گذرانی می‌کنند.

به گزارش فارس، قوی فریادکش دارای جثه بزرگتری نسبت به دیگر اعضای این خانواده است و از بزرگ‌ترین و زیباترین پرندگان آبزی جهان به شمار می‌رود این پرندگان مانند دیگر اعضای خانواده اردکیان گیاهخوار هستند و از گیاهان آبزی تغذیه می‌کنند. آن‌ها موجودات ریز زیرآبی و به ندرت ماهی‌ها را نیز می‌خورند.


کد خبر: 23797

دیدگاهتان را بنویسید