امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۱۹

رتبه پنجم گیلان در پرورش «گاومیش»/ ۹۰ درصد شیوه های نگهداری این دام سنتی است

آژانس خبری کاسپین - رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: گیلان رتبه پنجم کشور را در پرورش گاومیش دارد که می توان با مطالعه‌ دقیق تر و حمایت بیشتر این صنعت را توسعه داد

به گزارش کاسپین صالح محمدی در همایش ملی توسعه گاومیش داری در شهرستان رضوانشهر، گیلان را سبز در حوزه اقتصادی دانست و  گفت: این سازمان تلاش دارد با رویکرد افزایش تولید محصولات دامی، کشاورزی و شیلاتی این استان را به جایگاه اصلی آن برگرداند.

وی تصریح کرد: گیلان رتبه پنجم کشور را در پرورش گاومیش دارد که می توان با مطالعه‌ دقیق تر و حمایت بیشتر این صنعت را توسعه داد. گاومیش پروتئینی باکیفیت، کلسترولی پایین و شیری با املاح و چربی بالا دارد و محصولات تولیدی این دام از بازار پسندی بسیار خوبی برخوردار است.

وی بابیان اینکه در این همایش بدنبال اولویت قرار دادن گاومیش اصلاح نژاد شده و توسعه آن در استان هستیم، گفت: ۹۰ درصد شیوه های نگهداری این دام امروزه به شکل سنتی است، درحالی که این دام در دنیا به شیوه های صنعتی، نیمه صنعتی و در محیط های کنترل شده پرورش می یابد.

محمدی گفت: گاومیش ازضایعات محصولات کشاورزی مانند باقی مانده پوست مرکبات شرکتهای آبمیوه گیری در شرق گیلان، ذخایر چغندر و نیشکر در خوزستان تغذیه می کند که این امر نگهداری گاومیش را نسبت به سایر دام ها مقرون به صرفه تر کرده است.

وی تصریح کرد: در این همایش دبیرخانه ای برای بیان تمام مسائل حوزه گاومیش داری تشکیل می شود که پایگاهی برای معرفی آموزش و ترویج این دام در استان گیلان خواهد شد و تمام نیازهای دامپروران را از قبیل تسهیلات بانکی، اخذ مجوزها و مسائل بیمه ایو اصلاح نژاد را از طریق دستگاههای اجرایی دنبال می کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: استاندار گیلان بر ایجاد زنجیره ارزش در محصولات کشاورزی تاکید دارد و امروز در زمینه پرورش گاومیش چند حلقه مفقوده مانند تامین علوفه و خرید تضمینی شیر از سوی کارخانجات لبنی وجود دارد اما جهاد کشاورزی از کسانی که بخواهند در این حوزه سرمایه گذاری کنند با تسریع در صدور مجوزها و اولویت پرداخت تسهیلات بانکی حمایت لازم را خواهد داشت.

 

 


کد خبر: 20479

دیدگاهتان را بنویسید