امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۲

ذخیره آب «سفیدرود» پایین است

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان، ذخیره ۳۸۰ میلیون مترمکعبی سد سفیدرود را مشابه سال گذشته دانست و گفت: این حجم از ذخیره آب در مقایسه با بلندمدت پایین است، اما سال گذشته نیز چنین شرایطی داشتیم.

به گزارش کاسپین وحید خرمی با اشاره به ذخیره ۳۸۰ میلیون مترمکعبی سد سفیدرود تا این لحظه، اظهار کرد: این حجم از ذخیره آب در مقایسه با بلندمدت پایین است، اما سال گذشته نیز چنین شرایطی داشتیم.

وی ضمن قدردانی از همکاری خوب کشاورزان با جهاد کشاورزی و آب منطقه ای جهت رعایت تقویم زراعی، افزود: سال گذشته تمرین کردیم و امسال نیز باید توصیه های جهاد کشاورزی را جدی بگیریم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه آبگذاری شبکه سد سفیدرود براساس جدول سازمان جهاد کشاورزی انجام می شود، تصریح کرد: در خارج از شبکه سد نیز بارش های مناسب و پوشش های برفی خوبی داشتیم و شرایط نرمال است.

خرمی با اشاره به آغاز آبیاری اراضی سنتی شرق و غرب استان، عنوان کرد: کشاورزان به توصیه ها دقت کنند و تقویم زراعی را جدی بگیرند.

وی همچنین از آغاز لایروبی انهار و تعمیر و تجهیز چاه ها و ایستگاه های پمپاژ خبر داد و گفت: علاوه بر اعتبارات شهرستانی، از اعتبارات ماده ۱۸ قانون مدیریت بحران برای گذر از سال زراعی جاری استفاده می کنیم و اجازه نمی دهیم هیچ ایستگاه پمپاژی غیر فعال باشد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان در ادامه به روند اجرای پروژه سد پلرود در شهرستان رودسر اشاره کرد و افزود: با همکاری شورای تامین شهرستان، برخی از مشکلات مرتبط با معارضین را رفع کردیم و فرایند خروج اهالی از محدوده پروژه دنبال می شود.

وی پلرود را یکی از بزرگترین سدهای گیلان دانست و یادآور شد: برای تکمیل پروژه به اعتبار ۳۰۰۰ میلیارد تومانی نیاز داریم، اما با حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان می‌توانیم پروژه را برای آبگیری آزمایشی در سال جاری آماده کنیم.

خرمی با بیان اینکه مهندس مشاور زمان آبگیری را تعیین خواهد کرد، گفت: فاز اضطراری تصفیه خانه آب طول لات شهرستان رودسر نیز از یک سال گذشته در مدار بوده و به صورت آزمایشی استفاده می شود؛ آب تصفیه شده کیفیت لازم را دارد و شاهد خروجی مناسب هستیم.


کد خبر: 26194

دیدگاهتان را بنویسید