امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۱۱

درمان ناباروری گیلان اعتبار ۸ میلیاردی گرفت

کاسپین - رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به جذب اعتبار هشت میلیارد تومانی در بخش درمان زوج‌های نابارور گفت: باید علاوه بر تخصیص اعتبارات در حوزه جمعیتی، حساس کردن مسؤولان در سطح شهرستان‌ها و بخش‌ها بیش‌ازپیش در دستور کار باشد.

به گزارش کاسپین نشست دانشگاهی جوانی جمعیت و حمایت از خانواده گیلان با حضور دکتر محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، معاونین، مدیران و جمعی از مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌های استان و کارشناسان در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار شد.

محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با اشاره به حساسیت موضوع جمعیت اظهار کرد: استان گیلان در بخش جمعیتی وضعیت مناسبی ندارد، رشد جمعیتی در استان گیلان روبه‌زوال بوده و باید با اقداماتی نظیر نجات فرزندان سقط به حفظ و صیانت از جمعیت استان گیلان کمک کرد.

وی با اشاره به جذب اعتبار هشت میلیارد تومانی در بخش درمان ناباروری زوج‌های نابارور گفت: باید علاوه بر تخصیص اعتبارات در حوزه جمعیتی، حساس کردن مسؤولان در سطح شهرستان‌ها و بخش‌ها بیش‌ازپیش در دستور کار باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به آمار بالای سقط در استان گیلان بیان کرد: در برخی از اوقات، جامعه نسبت به مسائل بسیار کوچک حساس شده و بازخوردهای آن در فضای مجازی مشاهده می‌شود و اکنون لازم است نسبت به کشتار فرزندان با سقط نیز جامعه به‌ ویژه در فضای مجازی واکنش نشان دهد.

آشوبی با اشاره به درگیر شدن بسیاری از بخش‌ها از جمله سلامت و امنیت در پی بحران جمعیتی افزود: شمار پزشکان متخصص در استان گیلان سالانه رو به کاهش است و حاشیه‌های این بحران در اغلب بخش‌ها ازجمله امنیت و سایر بخش‌ها نیز گسترش خواهد یافت.

وی با تأکید بر ضرورت مشارکت همگانی در پیشگیری از سقط تأکید کرد و گفت: باید در کنار اقدامات ترویجی و تبلیغی، از ظرفیت بی‌نظیر ائمه جمعه و جماعات، خیرین و نیکوکاران و همچنین شبکه طیبه بسیج مردمی در نهادینه کردن فرهنگ فرزند آوری و کنترل سقط بهره برد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه ۲۰ هزار و ۶۶ تولد زنده در گیلان طی سال ۱۴۰۱ به وقوع پیوسته است، افزود: باید تمام ظرفیت‌ها را به کار گرفت تا ضمن افزایش جمعیت، شمار جمعیت زنده از سال گذشته کمتر نشود.

علی اسماعیلی مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با اشاره به دستورات قرآن پیرامون اهمیت نجات انسان اظهار کرد: بنا بر آیات قرآن اگر یک نفر با واسطه و یا مستقیم کسی را از زنده ماندن باز دارد گویا همه مردم را به قتل رسانده و بالعکس اگر یک نفر را از مرگ نجات دهیم، گویا تمام مردم را زنده کرده‌ایم.

وی با اشاره به روایت متعدد در خصوص سقط افزود: در اسلام سقط مستوجب قصاص و پرداخت دیه است و در جامعه و افکارعمومی نیز نگاه خوبی به این مسئله وجود ندارد.

مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اهمیت فرزندآوری در حکومت آخرالزمان گفت: باید در فرزندآوری و پرورش فرزندان برای سربازی امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف بیش‌ازپیش نقش‌آفرینی کرد.

گفتنی است در این نشست گزارشی از اقدامات راهبردی و همچنین عملیاتی بسیج جامعه پزشکی پیرامون اجرای طرح نفس (نجات فرزندان سالم از سقط) توسط سید علی صدر مسؤول بسیج جامعه پزشکی گیلان ارائه شد.


کد خبر: 21913

دیدگاهتان را بنویسید