امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۰۸

جیره بندی برق تا ترازِ ناترازی ها از سوی مردم

کاسپین - با همراهی مردم و فرهنگ سازی رسانه ها، می توان از ناترازی خارج و نوعی به تراز و تعادل در میزان تولید و مصرف رسید و از بار شبکه کاست.

آژانس خبری کاسپین بهرام قربانپور – تابستان که می شود همزمان با تابش طاقت فرسای نور خورشید و افزایش تصاعدی دما، استفاده از وسایل سرمایشی چند برابر می شود، وسایل سرمایشی که به شکل عجیب و غریبی «برق خوره» دارند و سهم زیادی از مصرف برق یک خانوار و یا یک مجموعه را به خود اختصاص می دهند و در زیرگروه پرمصرف ها قرار دارند.

از ناترازی تا جیره بندی برق

با توجه به سهل انگاری و سوء مدیریت در سنوات گذشته(بوِیژه در دهه گذشته) در راستای تامین زیرساخت های تولید برق اعم از افزایش توان نیروگاه ها و همچنین توقف نیروگاه سازی بویژه در بخش انرژی های نو، سبب شده تا دچار ناترازی عجیبی در صنعت برق باشیم، تا جایی که در سال های گذشته برق در فصول مختلف سال به صورت «جیره بندی» توزیع و اداره می شد.

اما جبران ناترازی ها در یک بازه زمانی کوتاه قابل تحقق نیست و برای پایداری برق و کاهش بار خاموشی حداقل در بخش خانگی، باید «مدیریت مصرف» اعمال شود،  مقوله ای که به فرهنگ سازی و مشارکت مردم بستگی دارد.

همانطور که گفته شد، وضعیت بار و شبکه در فضای تولید و تامین و مصرف برق، این کالای فوق العاده بااهمیت و ارزشمند، به این معنا است که در واقع بین عرضه و تقاضا تناسب و تعادلی برقرار باشد.

حال ناخوش شبکه

به طور طبیعی وقتی میزان مصرف نسبت به تولید بالاتر باشد شرایطی که در ماههای فصل گرم سال در کشور ما رخ می‌دهد، یعنی آنکه شرایط بار و شبکه حال خوبی نداشته و پایدار نیست، اما در شرایطی که تولید پایدار و مطمئن بالا و مصرف براساس رعایت صرفه جویی و بهینه در حالت تعادل باشد، پایداری شبکه مفهوم پیدا می‌کند.

طبق نظر کارشناسان و متخصصین امر؛ جبران ناترازی و همچنین  کاهش خاموشی ها با مصرف بهینه با رعایت مصرف برق کمتر در ساعات اوج صورت می گیرد.

ساعت اوج مصرف برق در طول سال در کشور در دو مرحله از ساعت 11 تا 17 بعد از ظهر و از ساعت 18 یا شش غروب تا 22 یا همان 10 شب است.

چنانچه در مدت این10 ساعت  از 24 ساعت شبانه روز میزان مصرف به خصوص وسایل پر مصرف مانند کولر، اتو، جارو برقی، لباسشویی و نظایر آنها را به حداقل ممکن یا  در صورت امکان به صفر برسانیم، بین تولید برق در کشور و مصرف تعادل ایجاد می‌شود. 11 تا 17  – 18 تا 22 ساعت اوج مصرف – لطفا در این ساعات به حد ممکن از وسایل پر مصرف استفاده نشود.

طرح تشویقی پاداش برای جبران ناترازی ها

دولت سیزدهم برای کاهش مصرف و یا به تعبیری دیگر برای تحقق «مدیریت مصرف» و به حداقل رساندن خاموشی ها، طرح تشویقی «پاداش ویژه مشترکین کم مصرف» را برنامه ریزی کرده است، طرحی که می تواند در بازه ای کوتاه مدت در صنعت برق اثربخش باشد.

زمانی که میزان مصرف را در ساعات اوج مصرف بالا ببرید،  اگر تعداد دستگاههای متصل به برق دو خانواده با هم برابر و از یک نوع و دارای برچسب انرژی مشابه باشند، خانواده‌ای که در ساعات اوج رعایت می‌کند، یک سوم مصرف را داشته و بدون شک هزینه ی کمتری می پردازد و البته براساس طرح ارایه شده از سوی وزارت نیرو مشمول پاداش هم خواهد شد.

از سوی دیگر با اجرای طرح جدید در کشور که پاداشها شامل همه می‌شود، این خانواده‌ها مشمول پاداش می‌شوند. به عبارتی ساده تر از یک طرف چون در ساعات اوج از وسایل پر مصرف استفاده نکرده اند، میزان مصرف و هزینه پرداختی کمتر می شود و از طرف دیگر با دریافت پاداش از دو ناحیه منفعت خواهند برد و به مدیران و کارکنان پرتلاش وزارت نیرو و شبکه برق کشور و دیگرهموطنان هم کمک کرده اند، یعنی در اداره و سرنوشت کشور نقش دارند.

در این زمینه و برای آنکه وضعیت بار و شبکه در شرایط پایدار و بدون خاموشی باشد، وزیر نیرو در سال جاری طرح جدیدی را برای رفاه حال یکایک خانواده های ایرانی مطرح و با شفاف سازی کامل رسانه‌ای کرد. براین اساس همه ایرانیان خوب و فهیم از همه طبقات اجتماعی و خانواده‌هایشان از مزایا و پاداش این طرح بهره مند خواهند شد.

استقبال مردم از یک طرح خوب

این طرح به طور گسترده بازتاب رسانه ای و در محافل خانوادگی داشته و استقبال از آن همچنان رو به افزایش است که باید فعالیتهای رسانه‌ای و آگاهی جامعه تداوم داشته باشد.

وزیر نیرو به تازگی درباره وضعیت تامین برق در تابستان پیش‌ رو، اعلام کرده است: با همکاری مردم سعی خواهیم کرد، تابستان امسال، مشکلات در حداقل ممکن بروز و ظهور کند و مانند سال گذشته برق منازل مسکونی را تامین می‌کنیم.

بررسیها نشان می دهد، طرح پاداش عمومی وزیر نیرو به نمایندگی از وزارت گسترده نیرو، مورد اقبال و استقبال خوب مردم قرار گرفته و هنوز اجرای طرح شروع نشده مردم خوب کشورمان همکاریهایشان را آغاز کرده اند. به عبارتی مردم به استقبال اجرای طرح رفته‌اند.

خانواده های ایرانی وقتی بدانند که نسبت به سال قبل 20درصد صرفه جویی و مصرف کمتر داشته باشند مشمول پاداش، بخشودگی و کاهش هزینه مصرف برق می شوند، لامپهای اضافی را به خصوص در ساعات اوج مصرف خاموش و از دستگاههای پر مصرف مانند اتو و جارو برقی و امثال آن استفاده نخواهند کرد و درجه کولرهای گازی را روی 24 درجه سانتیگراد(دمای آسایش) قرار می‌دهند.

کلام آخر اینکه  با اجرای این طرح ارزشمند و مردمی که همچنان نیازمند اطلاع‌رسانی علمی و گسترده است، به یقین شبکه توزیع برق کشور از ناترازی خارج و نوعی  تراز و تعادل در میزان تولید و مصرف به وجود می آید  و از بار شبکه کاسته خواهد شد و به بیانی دیگر مردم کلید «تراز» برق را در اوج ناترازی می زنند.


کد خبر: 18852

دیدگاهتان را بنویسید