امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۱۹

ایزدشهر صاحب ایستگاه هواشناسی دریایی می شود

آژانس خبری کاسپین - مدیر کل هواشناسی استان مازندران با اشاره به اینکه در سواحل خزر ایستگاهی هواشناسی دریایی مشرف به دریا نداریم، گفت: نخستین ایستگاه هواشناسی در ایزدشهر احداث می‌شود.
به گزارش کاسپین، محمدرضا رضوی، اظهار کرد: شهرستان نور تقریبا وسط شرق و غرب دریای خزر واقع شده و احداث ایستگاه هواشناسی دریایی ضرورت دارد چرا که یکی از بزرگترین شهرستان‌ها است.

وی با بیان اینکه یک ایستگاه در بلده و کجور احداث شده ‌است، افزود: ایستگاه هواشناسی در بندر نوشهر و بابلسر با توجه به فاصله‌ای که نسبت به شهرستان نور دارد به این دلیل احداث این ایستگاه در ایزدشهر ضرورت دارد.

رضوی خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۹۹ ایستگاه هواشناسی در ایزدشهر راه اندازی شد اما زمین آن معارض داشت؛ مجبور به واگذاری شدیم که خوشبختانه منابع طبیعی زمین جدیدی روبروی شهرک آبی کنار تحویل راه و شهرسازی و اکنون به هواشناسی واگذار شد.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به اینکه این ایستگاه برای اندازه‌گیری هواشناسی دریایی طراحی شده است، گفت: با توجه به اینکه اگر اطلاعات زمینی وجود نداشته باشد پیش‌بینی جوی هم صورت نمی‌گیرد. در خصوص پیش‌بینی دریایی هم به همین صورت است به‌ گونه‌ای که حتما باید اطلاعات دریایی را کسب کنیم‌.

این مسئول با بیان اینکه توسعه هواشناسی دریایی در دستور کار قرار دارد، یادآور شد: برای هواشناسی دریایی به ادوات دریایی چون بویه، رادار موج نیاز است اما در صورت استیجاری بودن زمین امکان پذیر نخواهد بود. خوشبختانه در دیدار با فرماندار شهرستان نور و موافقت کامل ایشان در خصوص این موضوع کارهای قانونی انجام و زمین تحویل داده شد که هفته آینده کار شروع می‌شود.

رضوی ادامه داد: با احداث ساختمان جدید هواشناسی در ایزدشهر همکاران پیش‌بینی دریایی (دکتری فیزیک دریا و فوق لیسانس هواشناسی دریایی ) مستقر خواهند شد.


کد خبر: 19573

دیدگاهتان را بنویسید