امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۳۱
پس از دو دهه غفلت؛

انرژی هسته ای به کمک زیتون رودبار می آید!

آژانس خبری کاسپین   نماینده رودبار در مجلس، از همکاری با سازمان انرژی اتمی جهت مقابله با آفات زیتون رودبار و افزایش تولید این محصول کیفی خبر داد و  گفت: امروز زیتون رودبار در کشور جا افتاده و فرآورده‌های خوبی از آن استحصال می‌شود و می‌تواند فرصت سرمایه گذاری باشد.

به گزارش کاسپین، مهرداد گودرزوند چگینی، با اشاره به اعتراض نمایندگان استان‌های شمالی نسبت به واردات برنج، اظهار کرد: این مسئله سال گذشته نیز وجود داشت و لذا دولت با صدور بخشنامه، از توزیع برنج وارداتی جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه دولت وظیفه دارد نیاز بازار را تامین کند، افزود: توزیع برنج وارداتی در فصل برداشت با مخالفت نمایندگان استان‌های شمالی همراه شده و لذا با وزیر جهاد کشاورزی جلسه برگزار کردیم و مقرر شده جلسه دیگری با حضور معاون اول رئیس جمهور و رئیس کمیسیون جهش تولید مجلس و وزیر جهاد کشاورزی برگزار و راهکارهای کمک به کشاورزان متضرر شده از سال گذشته و عدم توزیع برنج وارداتی در فصل برداشت و… احصا شود.

نماینده رودبار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت برنج در امنیت غذایی، خاطرنشان کرد: برنج پس از نان سرانه دوم کشور بوده و در استان‌های شمالی نیز اولین سرانه است؛ همچنین اهمیت کشت برنج در تولید و اشتغال باید مورد توجه قرار گیرد و نباید اجازه دهیم کشاورزان متضرر شوند.

گودرزوند چگینی، شهرستان رودبار را دارای ۳۳۰۰ هکتار شالیزار دانست و متذکر شد: اعتراض نمایندگان استان‌های شمالی در صحن علنی مطرح شده و منتظر اقدام دولت جهت جبران ضرر هستیم.

وی در ادامه به نظر مجلس درباره افزایش قیمت بنزین اشاره کرد و گفت: برنامه ششم، اختیار تعیین قیمت بنزین متناسب با نرخ تورم را به دولت داده است، اما در سال‌های گذشته شاهد افزایش قیمت بنزین نبودیم. در حال حاضر نیز دولت و مجلس برنامه‌ای برای افزایش قیمت ندارند و برنامه هفتم نیز هنوز مصوب نشده؛ اگرچه با افزایش مصرف روزانه مواجه هستیم که نیاز کشور به واردات بنزین را بالا می برد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، طرح ساماندهی کارکنان دولت را بسیار مفید دانست و عنوان کرد: این طرح به شورای نگهبان ارسال و با ایرادات و ابهاماتی مواجه شد که مجددا به صحن آمد و هفته گذشته همه ایرادات را اصلاح و مجددا طرح مذکور را به شورای نگهبان ارسال کردیم؛ شورای نگهبان نیز ۲۰ روز فرصت دارد تا نظر نهایی خودش را اعلام کند.

وی با اشاره به فرصت شش ماهه دولت برای اجرای این طرح پس از ابلاغ از سوی مجلس، تصریح کرد: طرح ساماندهی کارکنان به نفع دولت است، زیرا هم ساماندهی و هم متناسب سازی نیروها انجام می‌شود. دولت با ایجاد شرکت‌های فعلی به دنبال کوچک شدن بود، اما نه تنها کوچک نشد، بلکه دستگاه‌ها به روش های مختلف اعم از حجمی و شرکتی و پروژه‌ای و طرحی و… اقدام به جذب نیرو کرده‌اند.

نماینده رودبار در مجلس، با بیان اینکه دولت باید براساس نیاز و چارت سازمانی اقدام به جذب نیرو کند، افزود: اگرچه اجرای طرح مذکور در شرایط فعلی سخت است، اما در سال‌های آینده به نفع دولت خواهد بود. در حال حاضر دولت با افزایش هزینه‌های جاری مواجه شد، اما به زودی همه جذب ها براساس آزمون خواهد بود.

گودرزوند چگینی، همچنین به کشت ۱۰ هزار هکتاری زیتون در شهرستان رودبار اشاره و تاکید کرد: در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بهسازی باغات دانه های روغنی از جمله زیتون را پیش‌بینی کردیم تا شاهد افزایش ۱۰ درصدی تولید زیتون در سال جاری باشیم.

وی از همکاری با سازمان انرژی اتمی جهت مقابله با آفات زیتون رودبار و افزایش تولید این محصول کیفی خبر داد و بیان کرد: امروز زیتون رودبار در کشور جا افتاده و فرآورده‌های خوبی از آن استحصال می‌شود و می‌تواند فرصت سرمایه گذاری باشد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان شهرستان رودبار را دارای هفت شهر و ۲۰۰ روستا دانست و بیان کرد: طی دو سال گذشته شاهد افزایش بودجه شهرستان بودیم و از رتبه ۱۱ به رتبه چهار در سطح ۱۷ شهرستان گیلان رسیدیم.

وی با بیان اینکه فاز اول پروژه ترمیم شبکه آبرسانی به هفت شهر را آغاز کردیم، گفت: سد دیورش نیز پیشرفت ۷۷ درصدی دارد و امسال برای نخستین بار ردیف ملی ۹۰ میلیارد تومانی را برای تصفیه خانه و شبکه انتقال سد اخذ کردیم.


کد خبر: 18302

دیدگاهتان را بنویسید