امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۳۱

انجمن زیتون در گیلان تشکیل می شود!

آژانس خبری کاسپین- رئیس اتاق بازرگانی گیلان، با بیان اینکه امروز در اتاق بازرگانی استان به روی همه تولیدکنندگان جهت دریافت کارت بازرگانی باز است، خاطرنشان کرد: حق قانونی تولیدکنندگان است که صاحب کارت بازرگانی شوند تا صادرات را انجام دهند.

به گزارش کاسپین، قاسم رضاییان، از راه اندازی کمیسیون های مرتبط با مزیت های استان گیلان در اتاق بازرگانی خبر داد و اظهار کرد: کمیسیون های کشاورزی، صنعت، صادرات، گردشگری و صنایع دستی را فعال کردیم.

وی با بیان اینکه مدیریت کمیسیون های اتاق بازرگانی استان به فعالان اقتصادی و متخصصین و کارشناسان هر بخش سپرده شده است، افزود: کلیه اختیارات اتاق را جهت تشکیل این کمیسیون ها به کارشناسان واگذار و کار را آغاز کرده ایم و در حال احصای مشکلات هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان با اشاره به ظرفیت های حوزه صنایع دستی ایران و گیلان، تصریح کرد: صنایع دستی گیلان در سال های گذشته خوب ارائه نشده بود، اما اکنون در حال مطرح کردن صنایع دستی گیلان در سطح ملی و بین المللی هستیم.

رضاییان علاوه بر اوراسیا، کشورهای عربی را جزو مقاصد صادراتی صنایع دستی گیلان دانست و متذکر شد: بسیاری از کشورهای منطقه خواهان محصولات طبیعی گیلان هستند و لذا برای صنایع دستی نیز برنامه ریزی کردیم و به زودی شاهد ارائه آن در روسیه و تاجیکستان و عربستان و… خواهیم بود.

وی ثبت جهانی صنایع دستی گیلان را فرصت صادراتی دانست و بیان کرد: به دنبال شناسایی صنایع دستی مرکز و شرق و غرب و جنوب استان هستیم و می خواهیم بین فعالان حوزه صنایع دستی استان ارتباط برقرار کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی گیلان سراسر استان را دارای صنایع دستی قدیمی و با ارزش دانست و عنوان کرد: متاسفانه در بخش صادرات با دلال محوری مواجه هستیم و صاحبان صنایع دستی نقشی در تجارت بین المللی آن ندارند.

وی با بیان اینکه امروز درب اتاق بازرگانی استان به روی همه تولیدکنندگان جهت دریافت کارت بازرگانی باز است، خاطرنشان کرد: حق قانونی تولیدکنندگان است که صاحب کارت بازرگانی شوند تا صادرات را انجام دهند.

رضاییان از فعال شدن واحد آموزش اتاق بازرگانی ویژه تولیدکنندگان با هدف تجارت بین المللی خبر داد و گفت: کارت بازرگانی باید به صاحب اصلی آن یعنی تولیدکننده برسد.

رئیس اتاق بازرگانی گیلان با اشاره به صدور روزانه ۱۵ تا ۲۰ کارت بازرگانی در استان، تصریح کرد: ۲۷۰۰ پرونده راکد داشتیم که در حال حاضر مجددا فعال شده؛ همچنین سایت اتاق بازرگانی گیلان را به روزرسانی کردیم و قابل دسترسی در حوزه ملی و بین المللی است.

وی از شفاف سازی ثبت سفارشات صادراتی در سایت مذکور خبر داد و اضافه کرد: این سایت به کلیه تجار و بازرگانان و صاحبان واحدهای تولیدی که نقشی در صادرات دارند، لینک شده و کلیه درخواست های جهانی در این سایت ثبت می شود.

رضاییان، استان گیلان را مملو از موهیت های طبیعی همچون جنگل و دریا و کوه و… دانست و تاکید کرد: مشکلات به ضعف ما در مدیریت اقتصادی باز می گردد و باید از این ظرفیت ها به ویژه در بخش کشاورزی به نحو احسن بهره ببریم.

وی با اشاره به عضویت ۲۴ متخصص و کارشناس در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، متذکر شد: ۹۲ درصد چای داخلی در گیلان تولید می شود و بهترین و سالم ترین و طبیعی ترین برنج را داریم و فندق ما لذیذترین فندق دنیاست و ۲۲ نوع دمنوش در گیلان می روید و زیتون ما نظیر ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی گیلان از تشکیل انجمن زیتون با ۴۲۰۰ نفر عضو پس از سال ها خبر داد و اظهار کرد: کیوی یکی از محصولات صادرات محور گیلان است و مقام اول تولید را در کشور داریم لذا کنسرسیوم کیوی را تشکیل دادیم و پیگیر برداشته شدن عوارض صادرات کیوی هستیم.


کد خبر: 20851

دیدگاهتان را بنویسید