امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
گزارشی از حال و هوای خوب انار در جنوب گیلان؛

انبوهی از یاقوت های سرخ در سبد گردشگران

اختصاصی کاسپین –  شمار زیادی از گردشگران و مسافران از استان های گیلان، قزوین و زنجان برای خرید انار و بازدید از باغات و اماکن گردشگری به جنوبی ترین نقطه گیلان «انبوه» آمدند و با سبد سبد انار شیرین برگشتند.

آژانس خبری کاسپین- بهرام قربانپور: «انار» یکی از محصولات ویژه انبوه دورترین نقطه گیلان است. انار انبوه محصولی با کیفیت، شیرین و خوش رنگ که علاقه مندان ویژه ای دارد.

روستای انبوه با بیش از 220 خانوار جمعیت که درآمد اصلی شان کشاورزی و باغداری است، در جنوبی ترین نقطه گیلان و چسبیده به استان همجوار قزوین واقع شده است.

این روستای زیبا دارای پیشینه قوی و فرهنگ و سنن خاص بوده و محصول «انار» این منطقه زبانزد خاص و عام است، وجود پل خشتیف بافت تاریخی و پلکانیف نوع پوشش محلی روستاییان و همچنین قرارگیری قدیمی ترین سنگ قبر گیلان در این روستا، و از طرفی تولید محصولات انار، گردو، فندوق و خرمالو، انبوهی از شاخصه های کشاورزی و گردشگری را به این روستا بخشیده است.

انار انبوه پیشینه قدیمی دارد

«اکبر غلامی» یکی از باغداران انبوهی در گفتگو با خبرنگار کاسپین، اظهار کرد: انار انبوه پیشینه قدیمی دارد و محصولات مهم و استراتژیک منطقه عمارلو است.

وی  با اشاره به دشواری های باغداری و کشاورزی، افزود: افزایش هزینه ها، تورم و دیگر مشکلات ویژه باغداری سبب شده تا اقبالی برای ادامه باغداری نباشد.

این باغدار انبوهی با تاکید بر لزوم توجه به امر باغداری و کشاورزی، اضافه کرد: اقتصاد و معیشت روستاییان انبوه به انار و باغداری و کشاورزی است.

غلامی با اشاره به تنوع محصولات در روستای انبوه ، بیان کرد: انبوهی ها دارای سنت های شیرین و به یادماندنی هستند که با چنگ و دندان از یافته های سنتی این دیار دفاع می کنند.

وی با اشاره به ویژگی های انار انبوه،  افزود: انار انبوه گیلان مشتریان خوبی از استان های قزوین و زنجان دارد و در فصل انارچینی، بخش اعظمی از بازار این استان ها را تامین می کند.

درآمد اصلی باغداران انبوهی از انار است

«محمد رستم زاده» یکی دیگر از باغداران انبوهی با انتقاد از قیمت پایین انار انبوه،  اظهار کرد: قیمت انار به نسبت زحمات فراوان باغداران و همچنین کیفیت این محصول، بسیار کم است.

وی ادامه داد: درآمد اصلی باغداران انبوهی از انار است و هزینه یک ساله شان در این ماه بدست می آید.

این باغدار انبوهی با اشاره به مزیت های درمان انار، بیان کرد: انار قاتل انواع بیماری هاست و به سلامتی انسان کمک شایانی می کند و دارای ویتامین های ارزشمند است.

رستم زاده با تاکید بر لزوم مصرف انار، اضافه کرد: مصرف مداوم انار منجر به کنترل دیابت می شود.

انبوه روستایِ اصالتمند

«خانم کیانی» بانوی انبوهی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: انبوه از جمله روستاهای با اصالت کشور است که زنان پای مردان در باغات مشغول هستند و برای کسب روزی حلال تلاش می کنند.

وی با بیان اینکه انار انبوه برندسازی نشده است، افزود: تلاشی برای معرفی این محصول خاصِ گیلان نشده است و بیشتر خریداران انار انبوه برای گیلان، قزوین و زنجان هستند.

این بانوی انبوهی گریزی هم به لباس محلی و سنتی این روستا زد و اضافه کرد: بانوان روستای انبوه از با اصالت ترین بانوان کشور هستند و شناسایی و هدف بیشتر انار انبوه با پوشش سنتی مردم گره خورده است.

کیانی با بیان اینکه انبوه را به انار شیرینش می شناسند، گفت: انبوه دارای ظرفیت های فراوان گردشگری، تاریخی و کشاورزی است که با ادغام این بخش ها می توان به توسعه رسید.

وی با تاکید بر توسعه گردشگری روستای تاریخی انبوه، افزود: کارهای خوبی از سوی میراث فرهنگی برای معرفی انبوه شده اما ظرفیت این روستا بیش از این حرف ها است و باید توجه بیشتری به آن شود.

تولید حدود 4 هزار تن انار در گیلان

«صالح محمدی» رئیس سازمان حهاد کشاورزی گیلان در گفت و گو با خبرنگار کاسپین، اظهار کرد: در سطح ۹۵ هکتار از اراضی شهرستان رودبار انار باکیفیت تولید می‌شود، که در این میان از سطح ۱۰۰ هکتار اراضی کشاورزی روستای انبوه در ۴۵ هکتار آن انار و در سایر اراضی گردو، فندق و زیتون تولید می‌شود.

وی از تولید حدود 4 هزار تن انار ترش و شیرین در گیلان خبر داد و افزود: پیش بینی می‌شود هزار و ۷۶۰ باغدار گیلانی امسال ۳ هزار و ۹۶۰ تن انار ترش و شیرین برداشت کنند که ارزش این مقدار انار به ۴۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان می رسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه بیشتر شهر‌های گیلان باغ انار دارد، گفت: شهرستان رودبار به دلیل شرایط آب و هوایی تنها تولید کننده انار شیرین با هزار و ۷۳۵ تن تولید در گیلان است.

محمدی  با اشاره به فواید مصرف انار، بیان کرد: به گفته کارشناسان تغذیه میوه انار برای اختلالات معده، مشکلات قلبی، مراقبت از دندان ها، درمان آرتروز، جبران کم خونی و بهبود دیابت مفید است.

وی ادامه داد: در گیلان با انار غذا‌های متنوعی پخت می‌شود که از آن جمله می‌توان به مرغ شکم پر، آش انار، خورشت انار، انار بیج، مرغ ترش و کال کباب اشاره کرد.

سنت 3 هزار ساله انار چینی در گیلان

«ولی جهانی» مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگی و صنایع دستی گیلان در گفتگو با خبرنگار کاسپین، اظهار کرد: ظرفیت و قابلیت های گردشگری روستای تاریخی انبوه زبانزد خاص و عام است و از این رو می تواند بعنوان مقصد اصلی گردشگران تبدیلش ود.

وی با اشاره به جذابیت های گردشگری کشاورزی انبوه، افزود: برپایی آئین سنتی شکرانه انار در انبوه هر ساله با استقبال کم نظیر مردم مواجه می شود که همین موضوع خود یک نوع فعالیت گردشگری بر پایه کشاورزی است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با بیان اینکه انار چینی یکی از سنت های گذشته گیلانیان است، گفت: جشنواره و آئین سنتی برداشت انار در انبوه یکی از سه جشنواره ثبت شده گیلان در فهرست رویدادهای ثبت شده کشور است.

جهانی با اشاره به سنت 3 هزار ساله انار چینی در گیلان و روستای انبوه، اضافه کرد: انار چینی و همچنین فروش محصولات فرآوری شده و مشتقات انار در انبوه موجب رونق اقتصادی منطقه شده است.

وی با اشاره به پل تاریخی انبوه، افزود: برای مرمت و بازسازی این پل 500 میلیون تومان اعتبار تخصیص یافته و قرار است با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین مرمت و بازسازی شود.

انار انبوه معرفی شود

«محمد پناه زاده» شهروند قزوینی در گفتگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: سهولت دسترسی از سمت قزوین، جذابیت های کم نظیر رسوتای انبوه و همچنین میوه استراتژیک این رسوتا سبب شده تا هر ساله در چنینی ایامی شاهد حضور گردشگران زیادی در روستای انبوه باشیم.

وی با انتقاد از کمبود برخی امکانات، افزود: پذیرایی از این حجم از گردشگران نیازمند فراهم سازی زیرساخت ها است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

این شهروند قزوینی با اشاره به تلفیق دو مقوله کشاورزی و گردشگری برای انبوه، اضافه کرد: فرهنگ گردشگری کشاورزی باید در بین اهالی انبوه نهادینه شود.

پناه زاده با اشاره به کیفیت محصول انار انبوه، بیان کرد: اقلیم و خاک انبوه سبب رویش و پرورش یکی از بهترین نوع انارها در کشور شده است.

وی با بیان اینکه انار انبوه باید بیشتر معرفی شود، افزود: به نسبت کیفیت عالی انار انبوه، تبلیغات موثری برای آن صورت نگرفته است.

انبوه مسیری بدون نشانی

«رحمان دولت خواه» شهروند رشتی در گفتگو با خبرنگار کاسپین، اظهار کرد: کیفیت محصولات گیلان بویژه انار انبوه کم نظیر است

وی با اشاره به مسیر نامناسب و خطرآفرین لوشان – جیرنده و جیرنده به انبوه، افزود: دست اندازها از یک سو و عدم نصب علائم هشدار دهنده و حفاظ از سوی دیگر منجر به بروز وقایع تلخ می شود.

این شهروند گیلانی با انتقاد از محور دسترسی جیرنده به انبوه، بیان کرد: خاکی بودن بخشی از مسیر، عدم حفاظ و همچنین عدم نصب یک تابلوی معرفی روستای انبوه موجب نارضایتی گردشگران شده است.

دولت خواه با اشاره به قابلیت های گردشگری انبوه، اضافه کرد: روستای تاریخی انبوه از جمله روستاهای گردشگرپذیر گیلان است که در دورترین نقطه این استان واقع شده است.

وی با بیان اینکه ظرفیت گردشگری انبوه مغفول مانده است، افزود: تنوع فرهنگ و اقوام در موقعیت جغرافیایی گیلان، ظرفیت مناسبی برای جذب گردشگر و توسعه این صنعت در انبوه به شمار می رود.

 


کد خبر: 20506

دیدگاهتان را بنویسید