امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۱۹

افزایش نرخ بیمه تأمین اجتماعی در حوزه ساخت و ساز منصفانه نیست

آژانس خبری کاسپین - رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر رشت با انتقاد افزایش ۵۰۰ درصدی نرخ برخی تعرفه‌ها در حوزه ساخت و ساز، گفت: افزایش نرخ بیمه تأمین اجتماعی در حوزه ساخت و ساز منصفانه نیست.

به گزارش خبرنگار  کاسپین، سید شمس شفیعی در یکصد و سومین جلسه علنی شورای اسلامی رشت، اظهار کرد: بر اساس بخشنامه وزارت کشور که در سال ۱۴۰۲ منتشر شد میانگین نرخ‌های عوارض و تعرفه بها در حوزه ساخت و ساز حدود ۴۰ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه در بررسی‌های انجام شده متوجه شدم در برخی از نرخ‌ها شاهد افزایش ۵۰۰ درصدی هستیم، افزود: در سال گذشته میزان عوارض یک ساختمان پنج طبقه حدود ۵۰۰ میلیون تومان ارزیابی می‌شد و در سال جاری برای همان ساختمان پنج میلیارد تومان شده و علت اصلی این افزایش ۲ ارگان ارزش منطقه‌ای و افزایش ۲۵ درصدی نرخ بیمه تأمین اجتماعی است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر رشت با بیان اینکه اینکه افزایش نرخ بیمه تأمین اجتماعی در حوزه ساخت و ساز منصفانه نیست، گفت: به نظر می‌رسد تأمین اجتماعی به واسطه رفع مشکلاتش از ورشکستگی قصد دارد که از اختیاراتش در حوزه بیمه ساختمان‌ها استفاده کند که البته ممکن است برخی به اشتباه این مسئله را از چشم شورا و کارکنان شهرداری رشت ببینند.

شفیعی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از عوارض از حوزه مسکن و مشتقات آن تأمین می‌شود، اضافه کرد: در بخش عوارض تأمین اجتماعی در موضوع ساخت و ساز چندین مرحله اعتراض کردیم که مجلس نیز به آن ورود کرد ولی هنوز اقدام مؤثری پیرامون صدور پروانه‌های ساختمانی و پایان کارها انجام نشده است و مردم و فعالین ساخت و ساز همچنان سرگردان هستند.

وی با بیان اینکه طبق مصوبه قرار بود آن دسته از افراد حقیقی و حقوقی که پیش از زمان مقرر نسبت به پرداخت عوارض ساختمانی خود اقدام کنند بخشودگی‌هایی شامل حالشان شود، افزود: پیشنهاد می‌کنم تا سقف ۵۰ درصد نسبت به بخشودگی عوارض ساختمانی طی ماه‌های آبان و آذر سال جاری اقدام کنیم و یقیناً این مهم افزایش پرداخت عوارض را به همراه دارد.

کد خبر


کد خبر: 20277

دیدگاهتان را بنویسید