امروز: ۱۴۰۳/۰۵/۰۳

اشتغال انزلی در محاصره افغانی ها

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بندرانزلی گفت: از ابتدای امسال ۱۸۲ تبعه خارجی غیرمجاز در کارگاه های شهرستان شناسایی، همچنین بالغ بر ۱۲۱ میلیون تومان جریمه از کارفرمایان به حساب خزانه دولت واصل شد.

حسین واقفی، با تاکید بر اینکه اتباع بیگانه‌ای که فاقد پروانه کار، پروانه کار موقت یا کارت کار موقت باشند، اجازه اشتغال در کشور را ندارند و در صورت اشتغال و به‌کارگیری کارفرمای آنها متخلف شناخته شده و مشمول جریمه خواهد بود، اظهار کرد: کارفرمایان متخلف به میزان هر روز اشتغال کارگر اتباع غیرمجاز به میزان ۵ روز حداقل دستمزد روزانه جریمه و مبلغ به حساب خزانه دولت واریز می شود و در صورت تکرار این میزان به دستمزد ۱۰ روز جریمه خواهد بود.

وی یکی از علل به‌کارگیری اتباع بیگانه از سوی کارفرمایان را فرار از پرداخت حق بیمه و ارزان بودن نیروی کار خارجی عنوان و تصریح کرد: این در حالی است که با به کارگیری اتباع بیگانه، فرصت‌های  ارزشمند شغلی برای جویندگان کار و نیروهای کار داخلی اشغال شده و از بین می رود.

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بندرانزلی گفت: از ابتدای امسال ۱۸۲ تبعه خارجی غیرمجاز در کارگاه های شهرستان که بیشتر این کارگاه‌ها در بخش ساختمانی بودند، شناسایی و بالغ بر ۱۲۱ میلیون تومان جریمه از کارفرمایان به حساب خزانه دولت واصل شد.

وی با بیان اینکه صبح روز دوشنبه ۲۵ دی ماه امسال نیز ۱۷ تبعه غیرمجاز خارجی در گشت مشترک اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بندر انزلی و نیروی انتظامی این شهرستان دستگیر شدند، افزود: این تعداد کارگر غیرمجاز در گشت های مشترک شناسایی و دستگیر و به اردوگاه اتباع غیرمجاز واقع در استان قم ارجاع شدند تا به مرزهای افغانستان فرستاده شده و از کشور خارج شوند.

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بندر انزلی گفت: نظارت‌های مستمر و مشترک توسط نیروی انتظامی و بازرسین این اداره انجام می‌شود و در صورت مشاهده هرگونه موارد تخلف به کارگیری نیروهای غیر مجاز اقدامات لازم در چارچوب قانون انجام می‌شود.

واقفی تاکید کرد: شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف به کارگیری اتباع بیگانه مراتب را به نیروی انتظامی و یا اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی جهت پیگیری اطلاع دهند.


کد خبر: 23921

دیدگاهتان را بنویسید